Powody chrapania

Chrapanie to zaburzenie oddychania podczas snu. Pomimo że samo w sobie nie jest chorobą, a raczej nieprzyjemną dolegliwością, nie należy go lekceważyć. Pozostawione bez odpowiedniej diagnozy może prowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych w przyszłości.

Powodów chrapania jest wiele. Jest to zjawisko powszechne i każdy z nas zapewne nieraz miał do czynienia z osobą, przez którą nad ranem obudziliśmy się mocno niewyspani. Chrapią mężczyźni, kobiety i dzieci – wiek i płeć nie mają tu żadnego znaczenia. Na to jakie odgłosy wydobywają się z naszej krtani podczas snu, mają wpływ zarówno czynniki anatomiczne jak i zdrowotne.

Jakie są przyczyny chrapania?

Grupą podwyższonego ryzyka, która jest znacznie bardziej narażona na problemy z chrapaniem są osoby z nadwagą. Badania wykazują, że wraz ze zwiększającą się wagą ciała, prawdopodobieństwo wystąpienia chrapania wzrasta 10-krotnie. Tkanka tłuszczowa, która gromadzi się w okolicy gardła, wywiera nacisk na drogi oddechowe i blokuje prawidłowy przepływ powietrza podczas snu. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne, albowiem niedotlenienie mózgu śpiącego człowieka może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Statystycznie, nadwaga i otyłość to najczęstszy powód chrapania. Skala problemu jest niestety ogromna, tym bardziej, że według badań Światowej Organizacji Zdrowia na świecie żyje aż 1 miliard osób z nadwagą.

Jedną z przyczyn chrapania może być również infekcja wirusowa lub alergia, powodujące zatkanie górnych dróg oddechowych i trudności w przepływie powietrza. Wirusy atakujące nasze gardło oraz zatoki powodują zwiększone wydzielanie się śluzu oraz obrzęk błony śluzowej gardła. Na szczęście jest to objaw krótkotrwały i po zastosowaniu odpowiedniego leczenia szybko ustępuje.

Chrapanie może być również spowodowane przez niewłaściwą budowę anatomiczną dróg oddechowych. Krzywizna przegrody nosowej, polipy w nosie, powiększone migdałki czy anomalie twarzoczaszki mogą zaburzać prawidłowe oddychanie podczas snu. Niestety genetyczne uwarunkowania lub urazy mechaniczne można naprawić jedynie za pomocą skalpela.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wpływ na chrapanie może mieć również pozycja w jakiej śpimy. Ułożenie ciała na wznak sprawia, że elementy gardła przesuwają się w stronę przełyku, powodując ograniczony przepływ wdychanego powietrza. Najlepiej zatem unikać tej pozycji i zasypiać kładąc się na boku.

Duże znaczenie ma również nasz tryb życia. Większe prawdopodobieństwo chrapania występuje u osób palących papierosy, przyjmujących środki nasenne lub spożywające przed snem alkohol. W tym przypadku warto odstawić używki i zacząć żyć aktywniej, a zmiana trybu funkcjonowania przyniesie widoczną poprawę.

Jak widać przyczyny chrapania są zarówno naturalne, jak i nabyte. Chrapania nie należy jednak bagatelizować. Chrapanie może powodować bezdech, czyli okresowe zatrzymanie oddychania podczas snu lub znaczne spłycenie oddechu. Bezdech może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia człowieka, ponieważ może powodować niewłaściwe dotlenienie mózgu, a nieleczony w konsekwencji może wywołać udar lub zawał serca. Udowodniono również, że pacjenci cierpiący na bezdech żyją krócej, niż osoby nie cierpiące na tą dolegliwość. Dlatego tak ważne jest, aby zdiagnozować przyczyny chrapania i poddać się odpowiedniemu leczeniu.