Bezdech senny

Medycyna snu to stosunkowo nowa dziedzina nauki zajmująca się badaniem snu oraz jego zaburzeniami. Dzięki odkryciom naukowców dowiadujemy się, że chrapanie to już nie tylko uciążliwa przypadłość kosmetyczna. To potencjalnie groźna dla zdrowia i życia dolegliwość, której skutkiem może być bezdech senny.

Co to jest bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny, w skrócie OBS jest schorzeniem bardzo niebezpiecznym w skutkach. To zaburzenie snu, polegające na krótkich przerwach w oddychaniu lub znacznym spłyceniu oddechu podczas snu. Momenty wstrzymania oddechu mogą występować kilka razy w ciągu jednej nocy, a czas zatrzymania oddechu może wynosić nawet ponad 10 sekund! Jeśli więc często i na krótko budzisz się w nocy, a Twojemu snu towarzyszy głośne i nieregularne chrapanie, to może być oznaka, że cierpisz na bezdech senny.

Bezdech senny jest bardzo często skutkiem niezdiagnozowanego i nieleczonego chrapania. Prowadzi do zmniejszenia ilości tlenu we krwi, a w konsekwencji do niedotlenienia mózgu. Osoby cierpiące na bezdech są znacznie bardziej narażone na ryzyko wystąpienia nadciśnienia, cukrzycy, a nawet udaru mózgu lub zawału serca. Bezdech jest niebezpieczny dla życia i zdrowia pacjenta!

Jak leczyć bezdech?

Należy podkreślić, że występowanie bezdechu dotyka przede wszystkim ludzi otyłych, dlatego niezwykle istotna jest zmiana trybu życia oraz redukcja masy ciała. Niewskazane jest spożywanie obfitych i ciężkostrawnych posiłków przed snem. Kolację należy zjeść najpóźniej na 2 godziny przed położeniem się spać i powinna składać się z lekkich produktów. Według najnowszych badań lekka dieta śródziemnomorska pozytywnie wpływa na eliminację bezdechu. Ważna również jest regularna aktywność fizyczna. Bezdech towarzyszy również osobom uzależnionym od palenia papierosów oraz spożywającym alkohol przed snem, dlatego warto odstawić groźne używki na rzecz uprawiania sportu.

W leczeniu lekkich postaci bezdechu polecane są specjalne ortodontyczne pozycjonery na zęby. Po włożeniu nakładki do ust, aparat wysuwa żuchwę do przodu zabezpieczając drożność dróg oddechowych podczas snu. Z uwagi na różną budowę jamy ustnej, pozycjonery projektowane są indywidualnie dla każdego pacjenta.

Jeśli bezdech spowodowany jest nieprawidłową anatomią górnych dróg oddechowych, przeprowadza się zabiegi operacyjno-laryngologiczne polegające na usunięciu tkanek miękkich lub migdałków blokujących prawidłowy przepływ powietrza.

Najskuteczniejszą metodą leczenia, stosowaną w najcięższych przypadkach bezdechu jest użycie specjalnego aparatu zwanego CPAP. Zakładana każdorazowo przed snem na nos maska, wytwarza niewielkie dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych i wspomaga oddychanie.

Mając na uwadze komfort pacjentów, coraz większą popularnością cieszy się farmakoterapia. Współczesny rynek suplementów diety zapewnia stały dostęp do przeróżnych środków, mających na celu skuteczną walkę z chrapaniem, a co za tym idzie niedopuszczenia do powstania bezdechu. Zaletą takich preparatów jest wygoda stosowania oraz możliwość prowadzenia „normalnego” życia.

Pamiętaj! Jeśli budzisz się rano z bólem głowy, w ciągu dnia odczuwasz nadmierną senność i zmęczenie, nie możesz się skupić na powierzonych obowiązkach, cierpisz na nadwagę, a Twoi bliscy narzekają, że głośno i nieregularnie chrapiesz, nie czekaj tylko zgłoś się do poradni badań snu. Tylko odpowiednia diagnoza jest gwarantem skutecznego leczenia.